Co warto polecić w Łebie?

Historia miasta Łeba sięga prawie neolitu – gdyż na tę erę datuje się pierwsze zasiedlenia w tamtym obszarze. W tej chwili jest to gmina miejska w powiecie lęborskim, położona nad Morzem Bałtyckim na Wybrzeżu Słowińskim. Miejsce to dysponuje niezwykle szerokim wachlarzem atrakcji.

Jako, że jest to też jedna z najczęściej wybieranych przez turystów nadmorskich miejscowości, w niewielkiej odległości od plaży znajdują się hotele, pensjonaty oraz pokoje gościnne oferujące przyjezdnym dobre warunki noclegowe. Łeba oczywiście jest odwiedzana przede wszystkim ze względu na dostęp do morza. W mieście są aż trzy plaże – plaża „A”, „B” i „C”, a przy każdej z nich można znaleźć również kąpielisko. Dla tych, którzy chcą jednak przeżyć niesamowitą przygodę lub po prostu poznać tamtejszą kulturę i pozwiedzać, również sporo się znajdzie. Przede wszystkim, warto zobaczyć jedyny obiekt wpisany do rejestru zabytków, czyli kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zbudowany w 1683 roku, w stylu barokowym. Jego charakterystycznym elementem jest wieża szachulcowa, czyli składająca się z drewnianego szkieletu, wypełnionego mieszanką gliny oraz słomy. Zbudowano go częściowo z materiałów pochodzących z innego, zniszczonego w trakcie sztormu w 1558 roku gotyckiego kościoła – pod wezwaniem świętego Mikołaja. Pozostałości murów tej drugiej budowli również możemy jeszcze dzisiaj zobaczyć – znajdują się one w części miasta nazywanej zwyczajowo Starą Łebą.

Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba w Łebie zobaczyć, jest tutejszy port rybacki i turystyczny. W sezonie letnim w przystani możemy znaleźć sporo niewielkich statków wycieczkowych, które oferują krótkie pasażerskie rejsy po morzu. Nad kanałem portowym oraz przy głównej ulicy miasta zobaczymy zaś stare domki rybackie. Jeśli chcemy poznać jeszcze więcej historii tych terenów, powinniśmy koniecznie się wybrać do okolicznych wsi, gdzie do tej pory zachowały się zabytki kultury Słowińców – odłamu ludu kaszubskiego. Słowińcy również posługiwali się swoim własnym językiem, tak jak Kaszubi. Byli oni w większości wyznania luterańskiego. Jeśli chcemy tutaj przeżyć przygodę, bez wątpienia uda się nam to w największym polskim labiryncie 3D – Labirynt Park Łeba, a jeśli tylko uda nam się z niego wydostać warto również odwiedzić park dinozaurów Łeba Park.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>