Lubomierz – baza wypadowa dla turystyki w Gorcach

Gorce to pasmo górskie [➞wikipedia.org/wiki/Gorce], które z każdej strony okalają mniejsze bądź większe tereny zamieszkałe przez człowieka. Na szczególną uwagę zasługuje miejsce, które jest doskonałą bazą wypadową dla pieszych wędrówek górskich, jak również do uprawiania innych form turystyki kwalifikowanej. Lubomierz, bo o nim mowa to niewielka miejscowość położona w województwie małopolskim w powiecie limanowskim.

Początki miejscowości to napływ w te tereny pasterzy wołoskich, którzy zapoczątkowali w tych regionach nie tylko pasterski tryb życia, ale również, i co jest najważniejsze – osiedlali się tu na stałe. Zmienili oni co prawda znacząco krajobraz, wypalając i karczując drzewa, by zdobyć pole pod wypas kóz i owiec, ale trwale wpisali się zarówno w historię, jak i obyczajowość tych terenów.

Szczególną uwagę, będąc w Lubomierzu, należy zwrócić na stary, drewniany kościół o konstrukcji zrębowej. Miejscowość ta to również doskonała baza wypadowa dla wędrówek górskich, turystyki konnej, rowerowej oraz narciarskiej. W Lubomierzu jest wyciąg narciarski, który pozwala narciarzom na zjazdy z Jaworzynki. Ciekawostką jest to, że Karol Wojtyła był częstym gościem tej miejscowości oraz szlaków prowadzących przez pasmo Gorców.

Tak osławiony przez znanego papieża teren posiada również bazę noclegową [➞], która umożliwia spokojny i udany wypoczynek. Pierwszym z obiektów, jaki znajduje się w Lubomierzu jest agroturystyka w miejscu położonym na Przełęczy Przysłop, na żółtym szlaku turystycznym. W pensjonacie są pokoje z łazienkami i TV. Wnętrza pokoi utrzymane są w ciepłych drewnianych klimatach. Do dyspozycji gości oddana jest również ogólnodostępna kuchnia oraz salon z ustawionym na środku kominkiem. Na dworze ustawiona jest duża altanka, umożliwiająca odpoczynek przy ognisku lub grillu.

Kolejny przykład godnej polecenia bazy noclegowej, to Chatka na Diabelskim Groniu. Dom położony jest we wsi Ochotnica Górna, na terenie otuliny Gorczańskiego Parku Narodowego na wysokości 802 m n.p.m., z dala od zgiełku i szumu miejskiego. Chata polecana jest szczególnie tym, którzy cenią sobie spokój i górski klimat, a zarazem chcą w szybki sposób dotrzeć do okolicznych atrakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>