Wdzięki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska brzmi nudno? Bez gór i morza wydaje się, że urlop tam to czas stracony? Zobaczcie, jak wiele możecie pozwiedzać w Jurze, w jakich miejscach możecie odpocząć i jakich aktywności warto się podjąć!

Jura Krakowsko-Częstochowska to idealne miejsce do rozpoczęcia wspinaczki. Jest tu wiele miejsc – oficjalnych i dzikich, gdzie można pokusić się o spróbowanie tego sportu. Trenujący dłużej i bardziej doświadczeni znajdą tu wiele górskich wyzwań. Jura pod względem wspinaczki nie może się równać żadnemu innemu miejscu w Polsce!

Rowerowi zapaleńcy fantastycznie odnajdą się tutaj na kilometrach ścieżek i tras rowerowych. Najsłynniejszą z nich jest rowerowa ścieżka wzdłuż Szlaku Orlich Gniazd; około 160 kilometrów pięknych widoków i kilkanaście średniowiecznych zamków. Wszystkie zamki znajdujące się na trasie Szlaku zbudowane zostały przez Kazimierza Wielkiego jako wzmocnienie fortyfikacji na granicy i ochrona szlaku handlowego między Małopolską i Wielkopolską. Szlakiem warto się udać również wtedy, gdy jesteśmy zmotoryzowani.

Ojców i zamek w Ojcowie to najpopularniejsze miejsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Porównać z nimi można chyba jedynie Maczugę Herkulesa i zamek w Pieskowej Skale. W Ojcowie oprócz aktywnego zwiedzania dostępne są kilometry spacerowych ścieżek, wyznaczone w Ojcowskim Parku Narodowym. Do Ojcowa warto przyjechać jesienią, by móc podziwiać Ojcowską Złotą Jesień, kiedy zbocza wzgórz robią się przepięknie kolorowe. To malowniczy widok! Oprócz przyrody w Ojcowie można udać się także do Kaplicy Na Wodzie. Kaplicę zbudowano na początku XX wieku nad potokiem, dosłownie. Mały Prądnik płynie dokładnie pod budynkiem, który wisi w powietrzu, trzeba to jednak zobaczyć na własne oczy. 

W Ogrodzieńcu znajdują się ruiny zamku, które są sukcesywnie odrestaurowywane. Podczas zwiedzania ruin można obejrzeć pomniejsze wystawy starych fortyfikacji oraz historii oręża. Każde pomieszczenie jest dokładnie opisane, dlatego zwiedzanie jest ciekawym doświadczeniem. U podnóża zamku znajdują się dwa małe parki rozrywki, do których warto zabrać najmłodszych. Park Doświadczeń Fizycznych z przygotowanymi eksponatami i doświadczeniami, dzięki któremu najmłodsi będą mogli poprzez zabawę nauczyć się prawidłowości rządzących naszym światem. Drugim obiektem jest Park Miniatur, w którym przedstawione są wszystkie zamki Szlaku Orlich Gniazd w skali 1:25. Tu nawet starsi nie będą się nudzić!

Powyższe propozycje to tylko wybrane perełki, bez których Jura Krakowsko-Częstochowska nie mogłaby istnieć. Warto zarezerwować sobie na ten region więcej niż standardowe 2 tygodnie [info na meteor-turystyka.pl / noclegi Jura]. Nawet miesiąc to będzie za mało, by wszystko zobaczyć! Wybierz nocleg w zaciszu Jury już dzisiaj i zaplanuj ciekawą wycieczkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>