Zamek Pieniński, spływ Dunajcem i inne atrakcje w Krościenku

Krościenko nad Dunajcem to niezwykle urokliwa małopolska wieś, która leży u podnóża Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego. Dzięki temu stanowi ona doskonałą bazę noclegową i wypadową w góry. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery, które znaleźć można na meteor-turystyka.pl, przyjmują gości i zapewniają im noclegi.

Krościenko nad Dunajcem znajduje się niezwykle blisko Pienińskiego Parku Narodowego, dlatego też będąc tu, powinniśmy go koniecznie odwiedzić. Jeśli zaś chcemy dowiedzieć się na jego temat więcej, w miejscowości znajdziemy także Muzeum. Przez wioskę przebiega aż pięć znakowanych szlaków turystycznych, które prowadzą między innymi na Trzy Korony czy też do Głównego Szlaku Beskidzkiego, dlatego też warto się wybrać na górską wędrówkę. Jest to dla nas niezwykła okazja, by zachwycić się tutejszymi przepięknymi panoramami.

W sezonie zimowym w Krościenku coś dla siebie znajdą również miłośnicy narciarstwa, ponieważ działa tu ośrodek narciarski Stajkowa-Ski, który znajduje się przy zboczu Stajkowej. Latem zaś możemy wybrać się na wędrówkę po górach lub też spływ Dunajcem. Krościenko jest jedną z końcowych przystani dla spływu.

Jest tu także wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Najsłynniejszym jest bez wątpienia Zamek Pieniński – www.wikipedia.org/wiki/Zamek_Pieniński, o którym w swoich kronikach pisał nawet Jan Długosz. Wspominał on o tym, jak w trakcie najazdu tatarskiego święta Kinga uciekła ze Starego Sącza do Zamku Pienińskiego. Nie jest znana dokładna data powstania miejscowości, ale przypuszcza się również, że zbiegła się ona w czasie z budową Zamku. Kolejnym interesującym miejscem, zwłaszcza dla miłośników architektury sakralnej, będzie przebudowany w stylu barokowym kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, który powstał w XIV wieku. Może nas również zainteresować stary dwór rodziny Dziewolskich, którzy byli ostatnimi właścicielami Krościenka. W rynku zaś można podziwiać urokliwe, zabytkowe mieszczańskie domy.

W Krościenku, które sąsiaduje ze słynącą ze źródeł szczawy Szczawnicą, znajdziemy również trzy takie źródła. Nazwano je imionami „Stefan”, „Michalina” oraz „Maria”. W miejscowości możemy także zobaczyć aż pięć pomników przyrody. Krościenko jest wioską turystyczno-wypoczynkową, w której odnajdą się nie tylko ci, którzy cenią sobie odpoczynek na łonie natury, ciszę, spokój i górskie wędrówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>